banner

Selçuk Bayraktar’dan BTÜ’ye Tam Not

Yazar

TEKNOFEST 2020 kapsamında düzenlenen TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması finalleri bu yıl Gaziantep’te gerçekleştirildi. Finallere dört takımla katılma hakkı elde eden Bursa Teknik Üniversitesi öğrencileri, Lagari takımı ile sabit kanat kategorisi ikinciliğini Bursa’ya getirdi. Geçen hafta tamamlanan finaller sırasında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Müdürü Ömer Kökçam ile T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Bursa Teknik Üniversitesi takımlarını ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Arif Karademir, BTÜ öğrencilerinin bu yıl TEKNOFEST yarışmalarına, 52 takımla başvurduğunu ve dördü insansız hava araçları yarışması olmak üzere 21 takımın finallerde yarışmaya hak kazandığını belirterek milli teknoloji hamlesine katkıları dolayısıyla Selçuk Bayraktar’a teşekkürlerini iletti. BTÜ’lü öğrenciler de TEKNOFEST’in ilk yılı 2018’den bu yana yarışmalara katıldıklarını, 2018’de insansız hava araçları ile döner kanat kategorisinde birincilik elde ettiklerini, bu seneki uçuşlarda döner kanat kategorisinden parkur hız rekoru kırdıklarını, sabit kanat kategorisinde ise ikincilik elde ettiklerini belirterek Selçuk Bayraktarı Bursa Teknik Üniversitesi’ne davet ettiler.

Selçuk Bayraktar, önceki hafta Kocaeli’de gerçekleştirilen TÜBİTAK Elektrikli Araç Yarışması finallerinde Bursa Teknik Üniversitesi takımlarını gördüğünü, Gaziantep’te de insansız hava araçları yarışlarında dört BTÜ takımını görmekten çok memnun olduğunu belirtti. Sabit kanat kategorisinde BTÜ takımı Lagari’nin görev uçuşunu da izleyen Selçuk Bayraktar; “Keskin manevralarla irtifasını stabil tutarak başarılı bir uçuş gerçekleştirdiler, bundan sonraki görev uçuşlarında da başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.  Milli teknoloji hamlesinin ülkemiz adına parlak bir geleceğe işaret ettiğini vurgulayan Bayraktar öğrencilerle sohbetinde; “2000’li yıllarda bizlerde sizin gibi insansız hava araçları üzerinde çalışıyorduk. Bugün ülkemiz çok şükür insansız hava araçları alanında dünyada hatırı sayılır bir noktaya geldi. Geçtiğimiz günlerde uçan araba Cezeri’nin ilk uçuş testlerini başarı ile gerçekleşirdik. Sizlerde ileride bu alanların öncüleri olacak ve ülkemizin uzay ve havacılık çalışmalarında hak ettiği yere gelmesinde önemli roller alacaksınız. TEKNOFEST yarışmalarında sadece birinciler kazanmış olmayacak, hepimiz kazanacağız, ülkemiz kazanacak, hep birlikte geleceğimizi kazanacağız.” şeklinde konuştu.

Article Categories:
Genel

Comments are closed.

Shares