banner

Türkiye’de denemeleri süren koronavirüs aşısından müjdeli haber!

Yazar
Koronavirüs Aşı

Ülkemizde klinik denemeleri süren Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği CoronaVac isimli aşı adayının koronavirüsü etkisiz hale getirdiği ve bağışıklık oluşturduğu ifade edildi.

Koronavirüs salgınından kurtulmak için tek yol gözüken aşı çalışmaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürüyor. Bu kapsamda salgının başladığı Çin’de Sinovac firmasının geliştirdiği ve ülkemizde de Faz – 3 çalışmalarının gerçekleştirildiği Kovid-19 aşısında önemli gelişmeler yaşandı.

Aşının klinik denemelerinde hızlı bir bağışıklık tepkisine neden olduğunu ve koronavirüsü etkisiz hale getirdiği ifade edildi.

Ayrıca  şirket tarafından yapılan açıklamada, CoronaVac’ın Kovid-19’u yenen katılımcılarda, daha önce hastalığa yakalanmayanlara göre daha az antikor ürettiği ifade edildi.

Koronavirüs Aşı

Bununla birlikte Sinovac aşısının üçüncü aşama klinik denemeleri Türkiye, Endonezya, Brezilya ve Çin’de on binlerce katılımcıyla devam ediyor. Son aşama insan deneylerine ilişkin ara sonuçların önümüzdeki haftalarda çıkması bekleniyor.

“AŞI DÖRT HAFTADA GEREKLİ BAĞIŞIKLIĞI GÖSTERDİ”

Aşı çalışmalarında yer alan araştırmacılardan Zhu Fengchai, “Bulgularımız 14 gün arayla iki doz aşı alan katılımcılarda, CoronaVac’ın dört haftada gerekli bağışıklığı sağladığını gösterdi. Bu durumun aşının acil kullanım onayı almasına yeteceğini düşünüyoruz” dedi.

İKİ AŞI ACİL KULLANIM ONAYI ALMIŞTI

Öte yandan, Çin’de şu anda acil kullanım onayı olan iki aşı bulunuyor. Sinopharm ve CanSino tarafından geliştirilen iki aşının, bağımsız araştırmacılar tarafından gözden geçirilen ara klinik sonuçlarında güvenli oldukları ve yeterince bağışıklık oluşturdukları görüldü.

AŞI 3 YIL SAKLANABİLECEK

Bununla birlikte, CoronaVac aşısının arkasındaki bir diğer bilim insanı Gang Zeng, geliştirdikleri aşının diğer rakiplerine göre daha güçlü bir tercih olabileceğini söyledi.

Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Sıcak Haberler · Son Dakika

Comments are closed.

Shares