banner

Mardin sanayisine enerji katacak proje

Yazar

Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde enerji arzı kalitesini artırmak ve maliyeti de düşürmek amacıyla 154 kV kapasiteli İndirici Trafo Merkezi yatırımı gerçekleştiriliyor.

MARDİN (İGFA) – Mardin OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulnasır Duyan, 3 yılı aşkın bir süredir devam eden hazırlıklar neticesinde 34,5 milyonluk yatırımın ihalesi tamamlandığını ifade etti.

Projenin 1 yıl içinde bitmesinin hedeflendiğini belirten Mardin OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulnasır Duyan, “Proje ile DEDAŞ yerine daha yüksek kapasitede ve yüzde 20 daha ucuz olacak şekilde doğrudan TEİAŞ’tan elektrik alma imkânına kavuşulacak. Bu imkanla birlikte halihazırda 217 sanayi parselinde faal olan 142 fabrika yatırımı daha uygun koşullarda daha ucuz elektriğe erişebilecek. Bunun yanı sıra mevcut elektrik altyapısının yetersiz olması nedeniyle gerçekleştirilemeyen yeni yatırımlar hız kazanacak. Bu açıdan ilk etapta mevcut OSB alanında bulunan 75 sanayi yatırımı ile OSB ye katılan eski Serbest Bölge alanının da aktifleşmesiyle ilave 63 sanayi yatırımı olmak üzere toplamda 138 yeni sanayi yatırımının önü açılmış olacak. Mardin OSB toplamda 275 fabrika büyüklüğüne ulaşabilecek. Uzun süredir mevcut fabrikaların ilave elektrik taleplerine bile cevap veremeyen Mardin OSB kendi öz kaynakları ile elektrik sorununu süresiz bir şekilde çözüm kavuşturmuş olacak” açıklamasında bulundu.

Bu projenin tamamlayıcısı olan DİKA destekli Serbest Bölgenin elektrik altyapısının kurulması projesinin 6 milyon TL bütçe ile ihale hazırlığı aşamasında olduğunu kaydeden Duyan, “ Mardin OSB halihazırda aylık ortalama 10 milyon lira yıllık 120 milyon lira elektrik faturası ödüyor. Bu yatırımın devreye alınması ile yüzde 20 daha ucuz elektrik imkanı oluşacak. Bu sayede ilk etapta yıllık ortalama 24 milyon lira elektrik maliyetinden tasarruf olacak ve yeni sanayi yatırımları ile yıllık en az 40 milyon TL tasarruf sağlanacak” dedi.

Mardin OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulnasır Duyan, bölgenin öz kaynakları ile gerçekleştirilen bu yatırım tamamlanınca bağlantı sözleşmesinde yer alan 25 milyon TL’nin TEİAŞ’tan alınan elektrik üzerinden mahsup edileceğini, yatırımın Mardin OSB’ye 9,5 milyon TL’ye mal olacağını açıkladı.

 

Article Categories:
Ekonomi

Comments are closed.

Shares