DOLAR
31,3667
EURO
34,0086
ALTIN
2.098,06
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
17°C
Bursa
17°C
Az Bulutlu
Pazartesi Gök Gürültülü
13°C
Salı Hafif Yağmurlu
11°C
Çarşamba Çok Bulutlu
12°C
Perşembe Çok Bulutlu
8°C

İş dünyası 2024 için hem temkinli hem de umutlu

Birbiri ardına yaşanan deprem, sel gibi doğal afetlerin yanı sıra; seçim atmosferi ve dünya genelindeki siyasi ve ekonomik krizlerden de olumsuz etkilenen Türk ekonomisi, her şeye rağmen yaralarını sarmaya devam ediyor. Türkiye’nin güçlü alt yapısıyla her dönemde krizlerin üstesinden gelmeyi başardığını söyleyen iş insanları, bunun için döviz ve Türk lirası dengesinin kurulması ile 2024 yılında ekonomideki iyileşme beklentisini yineliyor.

İş dünyası 2024 için hem temkinli hem de umutlu
A+
A-

Turkmall Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Altunhan:

EGE’DE YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYORUZ

2023 yılını hem ciro hem de hizmet anlamında büyümeyle kapatıyoruz. Bodrum Boğaziçi’nde 100 milyon dolar yatırım bedeline sahip projemiz ilerlemesini sürdürüyor. Orası Bodrum’un en lüks karma projelerinden birisi olacak. 2 yıl içerisinde tamamlayıp anahtarlarını teslim edeceğiz.

İzmir’in en büyük özel sektör kentsel dönüşüm projesi olan ve 220 milyon dolar yatırımla hayata geçireceğimiz Forum Göztepe’de de inşaat başlamak üzere. Bütün süreçler tamamlandı. Bayraklı Forum kentsel dönüşüm projemiz de bir yandan devam ediyor. İzmir genelinde kentsel dönüşüm konusunda aktifiz. Turkmall İzmir ekibi olarak çok büyüdük. İzmir’in hemen hemen tüm ilçelerinde varız. Her projede ayrı güçlü çözüm ortaklarımız bulunuyor. 1.2 milyar dolara varan bir yatırım gücüne de sahibiz. 2024 yılında daha temkinli olacağız. Yatırımlarımız devam edecek ve 2025 yılında ülkenin önünün çok açılacağını düşünüyoruz.

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer:

HER GEÇEN YIL GÜÇLENİYORUZ

Sektörde başarılı 30 yılı geride bıraktık. Kurumsallaşma yolunda önemli adımlarla gücümüze güç katıyoruz. Yeni yatırımlarla zemin mühendisliği konusunda da önemli bir konuma geldik. Bu bir ekip çalışmasının ürünüdür. İzmir zaten Türkiye’nin parlayan yıldızı. İzmir yaşam biçimi, iklimi, ulaşım kolaylığı ve tatil merkezlerine olan yakınlığı nedeniyle nitelikli göç alıyor. Yapımını sürdürdüğümüz TanUrla, konumu, bir doğa projesi olması, çevreci yapısı, mimarisi ve sosyal donatılarıyla özel bir proje. Tanyer Yapı olarak insan ve çevre odaklı konut projelerimizle yeni yılda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2024’ün ülkemiz ve tüm dünya için sağlık mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum.

Erkunt Traktör CEO’su Tolga Saylan:

20 YILDIR ÇİFTÇİLERLE BİRLİKTE YÜRÜYORUZ

Erkunt Traktör olarak 2003 yılında, Türk çiftçisine tamamen kendi tasarladığımız bir traktörü sunma hayaliyle yola çıktık. Tarım sektöründe 20 yıldır çiftçilerle beraber, yan yana yürüyoruz ve ülke ekonomisine katkıda bulunarak önemli işlere imza atıyoruz. Tüm dünyada artan nüfusla beraber giderek yükselen gıda ihtiyacı, tarım sektörüne duyulan önemi de artırıyor. Bu nedenle çiftçinin bağında, bahçesinde ve tarlasında olmaktan da gurur duyuyoruz. Çiftçilerimizin istek, ihtiyaç ve taleplerini doğru anlama çabamız, AR-GE’ye yaptığımız yatırımlar, müşterimize en iyiyi sunma gayretimiz, satış sonrası hizmetlerimizi kullanıcıya en kaliteli ve kesintisiz şekilde takdim ederek, çiftçinin güvenini kazanmamız ve her an arkasında olduğumuzu hissettirmemiz bizi bu noktalara ulaştırdı. 2024 yılında da çiftçilerimiz ve Türk tarımının gelişimi için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Sirius Yapı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Barış Öncü:

KONUTTA YENİ YATIRIM MODELİ GELİŞTİRDİK

Yeni konut almak isteyenler uzun vadeli kredi bulmakta zorlandığı için taleplerde genel bir düşüş söz konusu. Banka faizlerinin yüksek olması nedeniyle konut yatırımcıları tasarruflarını faizde değerlendirmeyi tercih ediyor. Türk insanı kültürel olarak ev sahibi olmak gibi bir anlayışa sahip. Fakat güncel ekonomik koşullar nedeniyle ev sahibi olmak giderek zorlaştı. Türkiye’de ilk defa, kendi adımıza tescil de çıkartarak MülkPay adını verdiğimiz yeni bir yatırım modeline imza attık. Birikimlerini gayrimenkule yatırmak isteyenlere 5’te 1 oranında eşit paylı ve tapulu mülkiyet sistemi fırsatını sunuyoruz. Öte yandan 2024 yılında işçilik ve yapı malzemelerindeki fiyat artışları nedeniyle konut arzı yine yüksek seviyede olmayacak. Yeni yapılan konutların fiyatları da özellikle seçim sonrasında artış gösterecek. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenler ve imkanı olanlar harekete geçmeli.

GHO Kurucusu Hasan Can Çalgır:

KONUT FİYATLARI DÜŞMEYECEK

GHO olarak 2023 yılında yeni franchiselarla büyüdük. Ofislerimiz kendi bölgelerinde ve birbirleriyle temas halinde çalışıyor. Konut tarafında arsa, arazi ve ticari gayrimenkulde satışlara devam ediyoruz. GHO bünyesinde hizmet veren Taş Ev Türkiye tarafında da çok iyiyiz. Taleplerde bir azalma yok, aksine tüm bölgelerden ilgi görüyoruz. 2024 yılında da hem GHO, hem de Taş Ev Türkiye markamızla ilerlemeye devam edeceğiz. Gayrimenkul sektöründe yaşanan ekonomik darboğaz, seçim, döviz kurları ve krediye ulaşma zorlukları gibi nedenlerle hissediliyor. 2024 yılında da aynı sıkıntıların devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki Mart ayında yerel seçim olacak. Seçim sonrasında dövizin artması bekleniyor. Fiyatlarda da sürekli bir artış yaşanacak. İnşaat malzemelerindeki fiyat artışları ise sürüyor. Konuta ihtiyaç duyan vatandaşların fiyatların düşmesi yönünde bir umudu vardı. Bu beklenti maalesef karşılıksız kalacak. Faizler son olarak yüzde 42,5’a çıktı. Bundan dolayı konut fiyatları da artmaya devam edecek.

POYD Bodrum Temsilcisi ve Bodrium Hotel & SPA Genel Müdürü Yiğit Girgin:

YENİ TURİZM SEZONU İÇİN UMUTLUYUZ

Erken rezervasyon ve yılbaşı rezervasyonlarına baktığımızda henüz 2024 için olumsuz bir tablo yok. Ekonomik gelişmeler ve Maliye Bakanımız Sayın Şimşek’in de dediği doğrultuda 2024 yılı için yapılan öngörülerde iç pazarın daralacağını, başta merkez Avrupa olmak üzere; yurt dışı pazarların ise hareketleneceğini tahmin ediyorum. Dış pazarı geri kazanıp, ülkemize ve bölgemize geri gelmelerini artıracak tanıtımlara devam etmeliyiz. Türkiye ve Ege Bölgesi olarak kendi hikayemizi yazmalı ve anlatmalıyız. Maliyetler bu yıl yine önemli bir rol oynayacak. Dövizin artışıyla, bu yıl olduğu gibi maliyetlerin enerjiden, personele, gıdadan diğer sarf malzemelerine kadar artış göstereceğini düşünüyorum. Bu nedenle erken rezervasyonlar hem sektörü olumlu etkileyecek, hem de sürdürülebilir bir sezon için önemli altyapı oluşturacak. Ülkemiz turizmi ekonomik ve jeopolitik açıdan dış etkenlerden kolayca etkileniyor. Öncelik olarak 2024 yılında, 2023 yılı rakamlarına ulaşmalıyız. Önce mevcudu korumak gerekiyor. Bunun üstüne çıkarsak önemli bir ivme yakalarız.

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay:

SEÇİMLERDEN SONRA KONUT FİYATLARI ARTACAK

FCTU olarak yaklaşık bin metrekarelik bir alanda 70 gayrimenkul danışmanı ve 130’a yakın da tesis yönetimi personeli olmak üzere; yaklaşık 200 kişilik deneyimli bir ekiple İzmir ve Ege’de hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Gayrimenkul sektörünün kendi içinde bir çok hizmet alanı bulunuyor. Bunun için farklı alanlarda uzmanlaşmış ekiplerimizle birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Sektöre bakacak olursak konut üretimi azaldı, maliyetler de çok arttı. Bu nedenlerle mevcut konutların değeri azalmadı. Satışlarda genel bir durağanlık söz konusu oldu; kiralık konutlara talep de çok arttı. Gayrimenkule yatırım yapanlar altın ve döviz gibi yatırım araçlarına göre daha çok kazandı, hem de risk almadı. Mart 2024’teki yerel seçimler sektörü de etkileyecek. Şu anda baskılanan döviz kurları seçimden sonra farklı bir seyir izleyebilir. Bu nedenle yatırımcılar konut fiyatlarının düşmesini beklememeli; hızlı hareket etmelerinde büyük fayda var.

İzmir Dişhekimleri Odası (İZDO) Başkanı Deniz Çağında:

TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İZDO olarak sektörümüzde yaşanan sorunlarla ilgili meslektaşlarımız için çözüm üretmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra; en önemli görevlerimizden birisi de kurslar, seminerler ve kongreler vasıtasıyla meslektaşların mezuniyet sonrası eğitim ihtiyaçlarını karşılamak. Sektörde yaşanan sorunların çözümü için Türk Diş Hekimleri Birliği’nin (TDB) ve İZDO olarak gerekli kanun ve yasaların uygulanması için milletvekillerimiz aracılığıyla yetkili mercilerle temas halindeyiz. Toplum sağlığının bugünümüz ve yarınlarımız için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. 2024 yılında da hem meslektaşlarımız hem de vatandaşlarımız için çalışmaya devam edeceğiz.

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı:

SAĞLIK VE KONUT YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK

Gözde Grubu bünyesinde bugüne dek sağlık ve inşaat sektöründe yurt genelinde önemli yatırımlara imza attık. Sağlık ve konut bir toplumun en vazgeçilmez iki unsurudur. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda da yeni konut ve hastane yatırımlarıyla büyümemizi sürdüreceğiz. 2023 yılında İzmir’e katma değer sağlamak için tüm dünyadan hasta getirerek ve sağlık turizmi anlamında önemli adımlar attık. 2024 yılında da yeni teknolojiler ve deneyimli hekim kadromuzla birlikte sağlık alanında daha etkin hizmetler sunmak istiyoruz. Şu anda gözler Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere çevrildi. Seçim sonrasında ekonominin istikrarlı ve dengeli gidişatı sektör farketmeksizin herkes için önem taşıyor. Yeni yılda herkese sağlık, barış ve mutluluk dolu günler dilerim.

SF Trade Genel Müdürü Aylin Gözay

VERİMLİLİK VE TASARRUF ÖN PLANDA OLACAK

2023 yılında Avrupa başta olmak üzere tüm dünya genelinde bir resesyon yaşandı.

Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyona karşın, döviz kurunun uzun süre sabit kalması ihracatçı firmaları çok zorladı. 2023 yılı sonuna kadar şirket hedeflerimizi üçer aylık periyotlarda güncelleyerek, temkinli, planlı ve programlı, verimlilik ve tasarruf sağlayıcı tedbirler uyguladık. 2024 yılı ekonomik açıdan tüm sektörleri zorlayacak. Yurt içi yatırımlarda daralmalar yaşanacak. Biz de artan girdi maliyetleri nedeniyle temkinli politikamızı 2024 yılında da sürdürüp, yatırım için de yurt dışındaki araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Yılın ilk yarısından sonra bu yatırımı realize edebiliriz. Her şeye rağmen, ülkemizin insan kaynağına, potansiyeline, reel sektörün yatırım çabası ve girişimcilerimizin inancına güveniyoruz.

ETİKETLER: , ,