Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
20°C
Bursa
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
27°C

Oktay Yılmaz yeni dönem projelerini tanıttı

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz Naim Süleymanoğlu Kapalı Spor Salonu’nda yeni dönem için projelerini açıkladı.

Oktay Yılmaz yeni dönem projelerini tanıttı

SUDE FİLİZ / TAHA TÜTÜNCÜ

Proje tanıtım toplantısına AK Parti Bursa İl  Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Bursa İl Başkanvekili Kamil Bayramiç,Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Recep Aletepe, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti Milletvekili Emel Gözükara Durmaz  ve vatandaşlar katıldı.

Proje tanıtım toplantısında konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, ”  Görev süremiz boyunca tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, küresel ölçekte yaşanan ve ülkemizi de etkileyen ekonomik kriz ve ülkemizi derinden sarsan yüzyılın felaketine rağmen 
yıldırım için üretmeye devam ettik. 5 Yılda Yıdırım’ın her köşesinde, çok yönlü işer yaptık. Gecemizi gündüze kattık.
Yapılan tüm bu çalışmaları anlatmak için bu program yetmez.” dedi.

“BİLİNÇ İLE HAREKET EDİYORUZ”

Odağında insan olan bir şehir insana rağmen değil insan için çalışmak prensibi ile hareket edilen bir şehir tasavvur ettik. Ne yapıyorsak bu şehrin insanı için, ne adım atıyorsak bu şehrin insanı ile beraber dedik. Bağlarıyla güçlü bir şehir sadece gelişmişve mutlu değil aynı zamanda bu şehirde yaşayan herkesin birlikte hareket ettiği ve kolektif şuurun olduğu bir şehri inşa ve ihya etmeye gayret ediyoruz. Milletçe mesut olmaya gayret eden bir bilinç ile hareket ediyoruz

“MEDENİYETİMİZİN YENİ YÜZLERİ YETİŞECEKTİR”

Yaşayan mekanlara sahip bir şehir insan, kendi medeniyet tasavvuru perspektifinde bir  mekân ve bir şehir inşa eder. İnşa olunan bu mekanlar insanların karakterine etki ederek yeni bir insan inşa eder. İnsan ile mekân arasında birbirini besleyen ve dönüştüren bir etkileşim vardır. Osmanlı insanı, Osmanlı şehrinde yetişmiştir. Yıldırım’ın çocukları uyumayan kütüphanelerde, Molla Yegan Çocuk Üniversitesi’nde, Mimarsinan Çocuk Kütüphanesi’nde ve Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi’nde, medeniyetimizin yeni yüzleri olarak yetişecekler.

“İNSAN ODAKLI ANLAYIŞIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Gelecek dönemde hayata geçireceğimiz tüm projeler ve hizmetler ile parlayan bir Yıldırım inşa ediyoruz. İmardan ulaşıma, kültür sanattan eğitime, yeşil alanlardan turizme kadar tüm projelerde insan odaklı Yıldırım yaklaşımını ön planda tutuyoruz. İnsan odaklı anlayışımızı yönetimde de sürdürüyoruz. Bir zincir halinde ilerleyerek her bir halkamızın bu şehre değer katacak birer unsura dönüşmesini sağlıyoruz. Bunu tek başımıza yapmıyoruz, bu şehirde yaşayan aziz Yıldırımlıların katkısı ile başaracağız.

“HİZMETTE NOKSANLIĞA YER VERMEYİZ”

Bu şehri dönüştürmek ve geliştirmek yalnızca kentsel dönüşüm ya da çalışmalarını sağlamak ilgili değildir, aynı zamanda şehre bir ufuk koymayı gerektirir. Biz temiz bir Yıldırım için üzerimize düşen ne varsa fazlasını yapmaya devam edeceğiz. Hizmette noksanlığa yer vermeyiz. Kütüphaneler, yaşam merkezleri açmaya devam edeceğiz. Gençlerimizde bu kütüphanelerde çalışıp nice başarılara imza atmaya gayret edecek. Biz tam donanımlı spor komplekslerine yenilerini ekleyeceğiz, şehrimiz kupa ve madalyalar ile parlasın diye spora gönül vermiş her bir hemşehrimizin gelişimine destek olmaya devam edeceğiz. Gençlerde azimle ve kararlılıkla antrenmanlara katılıp bu şehre yeni başarılar kazandırmak için alın teri dökecekler. Kadınlarımıza da çok görev düşüyor. Biz bu şehri marka bir değer yapmak için yeni kooperatifler açmaya devam edeceğiz.

“ULUS KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ YAPACAĞIZ”

Belediyemize ait rezerv yapı alanında 312 bağımsız birimden olacak kentsel dönüşüm projesi başlatıyoruz. İnşaat çalışmalarının devam ettiği Ulus Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 291 araçlık otopark ve yeşil alanlar olacak. Projede yağmur suyu hasadı yapılacak ve elektrikli araç kullanımı için şarj istasyonları yer alacak.

DAVUTKADI-YEDİSELVİLER-SIRACEVİZLER KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ: Bölge sakinlerinin talebiyle çalışmaları etaplar halinde başlatılan proje, 7 blok 238 bölüm bulunurken yapılan imar uygulaması sonucunda yeşil alanlar ve geniş yollar bölgeye kazandırılacak.

HÜMA HATUN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ: Mevlana ve Ulus Mahallelerinde yer alan projede çalışmalara 2019 yılı öncesi başlanılmış ve dönemimizde tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilmiştir. 812 konut, 126 işyerinden oluşan projede; 549 araçlık otopark, aile sağlığı merkezi, kadın spor merkezi, kadın kooperatifi, 4 adet çocuk oyun parkı ve 10.650 m2 yeşil alan bulunuyor.

HAFSA HATUN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ: Mevlana ve Ulus Mahallelerinde yer alan çalışmaları 2013 yılında başlanılmış ve dönemimizde tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilmiştir. 128 adet konut ve 10 adet ticari birimden oluşan projede; 69 araçlık otopark, çocuk oyun alanı ve yeşil alan bulunuyor. Daha önce uzlaşma yapılan hak sahiplerine teslim edilen dairelerle, farklı etaplardan dönüşüm alanları elde edilmiştir.

Arabayatağı Kentsel Dönüşüm Projesi: 5 etaptan oluşan ve çalışmaları Büyükşehir Belediyemiz tarafından yürütülen Arabayatağı Kentsel Dönüşüm Projesi, ilçemizin yenilenmesine büyük katkı sunuyor.

KARAPINAR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize devredilen 55 adet parselden oluşan 100.000 m2’lik alanla birlikte toplam 200.000 m2’lik alanda 3.600 konut üretilecek. İlk olarak 5 parselle başlayan kentsel dönüşüm çalışması kapsamında 170 konutun inşası başladı.

AK Parti Yıldırım Belediye Başkan Adayı Oktay Yılmaz, 75. Yıl Kentsel Dönüşüm, Millet Kentsel Dönüşüm, Piremir Kentsel Dönüşüm, 152 Evler Kentsel Dönüşüm, Karapınar Kentsel Dönüşüm, Sinandede Kentsel Dönüşüm, Davutdede Kentsel Dönüşüm, Değirmenönü Kentsel Dönüşüm ve Davutkadı Kentsel Dönüşüm projelerine destek verdiğini açıkladı.

“YENİ DÖNEMDE ŞEHRİMİZİ TEKNOLOJİYLE PARLATACAĞIZ”

Bursa Teknik Üniversitemiz ile birlikte Çınarönü Belediye Hizmet Alanı’nda kurmayı planladığımız Teknopark ile ilçemizi programlı bir şekilde proje geliştirme merkezi haline getireceğiz. Ar-Ge odaklı çalışmalar, ürün ve uygulamaların tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi aşamalarında mevcut projelere katkı sağlanması ve yeni projelerin geliştirilmesi için ortak çalışmalar yürütülecek.

YILDIRIM YAPAY ZEKA MERKEZİ: Yapay zekâ teknolojilerinin kullanımı ve geliştirilmesine yönelik eğitimler vereceğimiz bir yapay zekâ merkezi kuracağız. Hayata geçireceğimiz bu proje; gençlerimizin ufuklarını açacak gelişmelerine katkı sunacak.

YILDIRIM E-SPOR MERKEZİ: Profesyonel e-spor takımlarının rahatlıkla oyun oynayabilecekleri yüksek güçlü ve hızlı bilgisayarlarla donatılmış, gençlerin bedensel efor ihtiyaçlarını karşılayacak interaktif oyun salonu, yıl boyunca sertifikalı oyunculuk, koçluk menajerlik ve yayıncılık dersleri gerçekleştireceğiz 

STÜDYO YILDIRIM: Stüdyo Yıldırım’da içerik oluşturma, çekim ve kurgunun yanı sıra telif ve kurallar hakkında da teorik ve uygulamalı dersler verilecek, videolar burada çekilip montajlanabilecek.

HACKATHON ETKİNLİKLERİ: İlçemizde düzenleyeceğimiz hackathon etkinlikleri ile teknoloji alanında yeni fikirlerin önünü açmayı amaçlıyoruz. Bilgisayar programcıları, grafik ve arayüz tasarımcıları gibi farklı alanlardan insanların belirli bir süre içerisinde, takım çalışması halinde, aynı ortamda inovatif fikirlerini kodlara dökme hali olan organizasyonumuz, ayrıca bu alanlarda çalışan yeteneklerin fark edilmelerine de katkı verecek.

TARİH VE TURİZM

Yılmaz, tarih ve turizm hakkında da projeleri olduğunu dile getirdi. Müsellim Köşkü, İsabey Cephe Sağlıklaştırma projesi, Cumalıkızık Çarşısı gibi yerlerin kapasitelerini artırmak, birçok imkanı mekanların içinde barındırmak için elinden geleni yapacağını belirtti. Yılmaz, Setbaşı, Emirsultan ve Yeşil’de yayalaştırma gerçekleştireceğini belirtti. Yaya zemin çalışmalarına bu yerlerden başlayacağını belirtti. Turizm Master Planı’ndan da bahseden Yılmaz, “Turizm yatırımlarını teşvik etmek ve gelecek ziyaretçilere destinasyon çeşitliliği sağlamak amacı ile 5 yıllık turizm master planı hazırlıyoruz. bu proje kapsamında Yıldırım’ın turizmde 2029 hedefi ortaya koyulacak ve sürdürülebilir bir turizm master planı hayata geçirilecektir.”dedi.

CUMALIKIZIK SIFIR ATIK KÖYÜ VE CAN DOSTLAR: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık Köyü’müzü ‘burada her şey doğaya dönüyor’ sloganıyla sıfır atık köyüne dönüştürüyoruz. proje kapsamında, işletmelerden ve hanelerden toplanılan tüm atıklar kaynağında ayrıştırılarak geri dönüştürülüyor. köyün turistik noktalarına ve işletmelere yerleştirilen ambalaj atığı toplama ekipmanları ile tüm ambalajlar toplanarak karapınar’da bulunan Yıldırım Belediyesi Ambalaj Atığı Toplama ve Ayrıştırma Tesisi’nde kategorilerine göre ayrıştırılarak geri kazanım tesislerine gönderiliyor ve ekonomiye yeniden kazandırılması sağlanıyor. Ayrıca işletmelerden çıkan gıda atıkları toplanarak Mama üretim tesisi’ne getiriliyor ve can dostlar için kedi köpek mamasına dönüştürülerek, başta Yıldırım hayvan barınağı olmak üzere ilçedeki odak noktalarına ve sokak hayvanlarına ulaştırılıyor.

Hayvan Barınağı’nı sil baştan yeniden düzenleyeceğini duyurdu.

SOSYAL BELEDİYECİLİK İLE PARLAYAN YILDIRIM

Sosyal Belediyecilik Anlayışı: Yıldırım Kart ile ilçe vatandaşlarına destek, engelsiz park yaşam merkezleri, öğrencilere burs ve emekliler için ulaşım ve ikramiye vereceklerini açıkladı. AK Parti Yıldırım Belediye Başkan Adayı Oktay Yılmaz, ayrıca sokak hayvanları için ise Yıldırım Hayvan Barınağı’nı sil baştan yeniden düzenleyeceğiz.

“KAPALI PAZAR ALANLARINI ÇOĞALTACAĞIZ”: Şükraniye, Beyazıt, Ertuğrulgazi, Esenevler gibi bölgelerimize kapalı pazar alanları, Kazım Karabekir, Değirmenönü ve Hacivar’ta modern kapalı pazar alanları açacağız.

“SAĞLIK VE SPOR İLE PARLAYAN YILDIRIM”

Yılmaz, “Hacivat, Değirmenönü, Emirsultan ve Çelebi Mehmet Aile Sağlığı Merkezleri açacağız. Gençlik spor merkezleri, tenis kortları, kapalı yüzme havuzu ve sporcu tarama merkezleri kuracağız” şeklinde konuştu.